فواید تغذیه گیاهی چیست؟

8 ماه پیش
درجه سختی: آماده سازی (دقیقه): غذای سالم؟: میزان کالری:

آخرین شواهد علمی نشان می دهد که یک رژیم غذایی گیاهی سرشار از سبزیجات ، غلات کامل ، چربی های سالم و پروتئین های سالم خطر افزایش وزن و بیماری های مزمن را کاهش می دهد. متخصصان می گویند این رژیم غذایی در افزایش مصرف مواد مغذی برای کودکان و بزرگسالان مفید است و در عین حال به کاهش مصرف کالری اضافی و خالی نیز کمک می کند. تغذیه گیاهی (مشابه رژیم گیاه خواری) همچنین در برابر بیماری عروقی و قلبی ، عوامل خطرزای سندرم متابولیک ، برخی از سرطان ها ، چاقی ، فشار خون بالا ، دیابت نوع ۲ و مرگ و میر قلبی عروقی محافظت می کند.

 

فواید تغذیه گیاهی چیست؟

 

مصرف بیشتر گیاهان به جای گوشت های فرآوری شده و غذاهای بسته بندی شده ، به ویژه افزایش مصرف سبزیجات و میوه ها ، یکی از ارزشمندترین کارهایی است که می توان در درمان چاقی انجام داد و می تواند اثرات شیوع بیماری همه گیر چاقی را معکوس کند. در حالی که این دلیل خوبی برای تغذیه گیاهی است ، دلایل دیگری نیز برای مصرف بیشتر گیاهان وجود دارد. این موارد شامل کاهش رد پای کربن ، هزینه کم تر در بازار ، حمایت از کشاورزی ارگانیک و کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن است.

تغذیه گیاهی چیست؟

تغذیه گیاهی نوعی رژیم غذایی سالم است که مبتنی بر بسیاری از غذاهای گیاهی سنتی و در دسترس است ، از جمله نشاسته های سالم مانند سبزیجات ، میوه ها ، سیب زمینی و ذرت ، حبوبات ، آجیل ، هسته و روغن نارگیل و زیتون. امروزه ، تنها یک نوع تغذیه گیاهی وجود ندارد ، و با توجه به فرهنگ های مختلف انواع مختلفی در سراسر جهان وجود دارد. محبوب ترین انواع تغذیه گیاهی عبارتند از: رژیم مدیترانه ای ، رژیم غذایی ماکروبیوتیک ، رژیم وگان ، رژیم خام و انواع دیگر رژیم های گیاهی.

طبق مطالعه مرکز تحقیقات سرطان آکسفورد ، تغذیه گیاهی مبتنی بر گیاه به طور کلی اجازه می دهد مقادیر نسبتاً زیادی کربوهیدرات ، اسیدهای چرب امگا ۶ ، فیبر ، ویتامین C و E ، منیزیم و آنتی اکسیدان ها مانند کاروتنوئیدها یا اسید فولیک را به دست آورید.

هنوز آماده ترک غذاهای حیوانی نیستید؟ در واقع ، این یک مشکل نیست. ممکن است غذاهای حیوانی با کیفیت نیز وجود داشته باشد ، اما در این مرحله هدف محدود کردن است. به عبارت دیگر ، محصولاتی مانند گوشت ، ماهی ، تخم مرغ و لبنیات در هنگام تغذیه سبزیجات ممنوع نیستند بلکه تنها یک قدم از مصرف مقادیر زیادی مواد غذایی گیاهی فرآوری نشده فاصله دارند. برای کسانی که ترجیح می دهند غذا بخورند ، کمتر از ۱۰ درصد از بشقاب باید دارای منشأ حیوانی باشد.

چه مقدار گیاه باید به عنوان بخشی از تغذیه گیاهی مصرف شود؟

این کاملاً متغیر است زیرا هر برنامه و هر شخص متفاوت است. رژیم غذایی اورنیش  رژیم غذایی ۸۰ تا ۱۰-۱۰ یا رژیم وگان از نظر کربوهیدرات  غنی (سبزیجات ، میوه ها ، حبوبات و غلات)  و از چربی و پروتئین کم است. با رعایت این رژیم ها اطمینان حاصل می شود که ۶۰-۸۰٪ از کالری مورد نیاز روزانه شما از کربوهیدرات ها و ۱۰٪ از چربی ها و پروتئین ها تامین می شود.

وقتی تمدن هایی مانند اوکیناوا که طولانی ترین زندگی در جهان را دارند ، مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند ، مشاهده می شود که غذای آنها از ۸۰٪ کربوهیدرات تشکیل شده است. تا زمانی که کالری موجود در کربوهیدرات ها کامل و فراوری نشده باشد ، یعنی مصرف فراوان محصولاتی مانند جو ، گندم کامل ، گندم سیاه ، کوئینو یا چاودار ،  برای سلامتی مفید است.

مزایای تغذیه گیاهی:

سرشار از غذاهای ضد التهابی:

امروزه التهاب تقریباً به همه بیماری های مزمن ، از جمله بروز سندرم روده ، آرتریت ، سرطان و بیماری های قلبی مرتبط است. غذاهای ضد التهابی با فراهم کردن مواد مغذی که با استرس اکسیداتیو مبارزه می کنند از پیشرفت بیماری ها جلوگیری می کنند.

  • ویتامین های اساسی مانند ویتامین های A ، C و E
  • مواد معدنی میکرو
  • اسیدهای چرب ضروری

مطالعات نشان می دهد رژیم غذایی سرشار از غذاهای ضد التهابی باعث افزایش طول عمر ،  مدیریت سیستم ایمنی بدن و تغییر اثرات التهاب در بدن و زندگی ما می شود. غذاهای گیاهی می توانند سلامتی روده را فراهم کنند ، عملکرد ایمنی بدن را بهبود بخشیده و واکنش های خود ایمنی را که باعث بیماری های مرتبط با سن می شوند کاهش دهند.

[از: 3 : 4.3]
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مای تابه

دیدگاه شما

*

code

بدون دیدگاه